Www.ski4u.cz > Rádce > Výběr sjezdových (lyžařských) bot

Výběr sjezdových (lyžařských) bot

Sjezdové boty jsou pravděpodobně nejdůležitější součást lyžařovi výbavy. Pokud si zvolíte pro Vás nevhodnou botu, pak jsou Vám závodní lyže za 20.000,-Kč k ničemu. Prostě TRPÍTE a plnotučnými slovy častujete chudáka výrobce.
Při výběru sjezdové obuvi nespěchejte, nenechávejte se strhnout nakupujícím davem, udělejte si čas. Nenechte se ovlivnit nedočkavým prodavačem a zkoušejte a zkoušejte. Nezapomeňte si do prodejny vzít své lyžařské ponožky. Zapomeňte na dotaz k prodavači: "Které boty jsou nejlepší?" Protože každému lyžaři vyhovuje jiná bota a každý výrobce má jinak natvarovanou vnitřní botu, jinak tvrdý a vybavený skelet.
Pokud lyžujete rekreačně, můžete klidně zapomenout na závodní boty. Proč se trápit v tvrdém skeletu a méně pohodlné vnitřní botě?
Mnozí výrobci udávají u bot tzv. index tuhosti. Je to číslo, udávající jak asi je daná bota tuhá. Bohužel většina výrobců se řídí vlastními indexy a nedají se vzájemně porovnat. Při zkoušení mějte na paměti, že bota kterou máte na noze v prodejně, bude venku na mraze tužší, než ve vytápěné místnosti.

Canting - tento nápis označuje možnost nastavit boční úhel komínu. Využijí jej např. lidé s nohama do X nebo do O…dále lyžaři, kteří si přejí více tzv. přihranit. Z praxe, ale víme, že u 95% lyžařů zůstane Canting nastavený tak, jak ho nechal výrobce.
Jednopřezkové boty jsou určeny především začátečníkům nebo lyžařům, kteří se do více přezkových prostě nedostanou. Ocení hlavně jednoduché obutí a vyzutí boty.

Mám-li se rozhodnout mezi botou s plastovými přezkami a botou s kovovými přezkami, volím kovové. Plastové jsou levnější. Aspoň do doby, než Vám prasknou v Rakousku na ledovci, při mínus 15 st.C a Vy budete nuceni navštívit místní skiservis a za stále tvrdé euro si je nechat vyměnit.
Nekupujte si boty o číslo nebo o 2(!) čísla větší. Toto platí i pro dětské boty. Někteří rodiče, ve snaze ušetřit, kupují boty tak, aby je mělo dítě i příští rok. A to je špatně. Než dát dítěti o 2-3 čísla větší boty, to raději koupit boty použité, v bazaru, ale číslo na číslo.

Moderní bota je dostatečně zateplená. Dáte-li si více ponožek, pak se vám zpotí noha a je vám zima. Navíc Vám nebude žádná bota sedět tak jak má, protože boty jsou většinou anatomicky předtvarovány a konstruktéři současných bot nepočítali s návyky odchovanců socialistických licenčních bot Botas Caber, kde 3 ponožky byly málo a 4 moc.

Velikost boty se Vám ukáže až po dotažení všech přezek a po postavení do lyžařského postoje. Pokud budete zkoušet boty s rozepnutými přezkami v sedě, pak si domu odnesete boty o 2 čísla větší. Lyžařské boty jsou číslovány v mondopoint, které udává délku chodidla v mm nebo cm (245mm nebo 24,5cm). Před výběrem si změřte délku chodidla. Boty se pak vybírají s max. 0,5cm rezervou. U nových botů počítejte s tím, že se po pár jízdách vnitřní boty o několik mm přizpůsobí tvaru chodidla. Ve špici palec může cítit předek, ale nesmí tam být tlak.

Pokud Vás nesnesitelně tlačí už po 3 minutách zkoušení, pak raději sáhněte do vedlejší police pro jiný model. Dámy, nejen se širším lýtkem, volí raději dámské modely bot, které mají nižší skelet a také vnitřní bota je natvarována odlišně od pánské nebo unisex boty.

Při výletech na hory autem, nenechávejte boty v kufru nebo v boxu na střeše. Vnitřní bota Vám vymrzne a po obutí Vám odebírá teplo z nohou.

Doma boty skladujte na suchém tmavém místě. Přezky mějte zapnuty.