Www.ski4u.cz > Rádce > Základní rozdělení lyží

Základní rozdělení lyží

Easy Carver

Málo vykrojené lyže, nesprávně nazývané "polokarvingové". Lyže pomalu ustupující z trhu. Vhodné pro nenáročné lyžaře, pro malé až střední rychlosti. Nenabízí tolik, jako více vykrojené lyže. Radius okolo 18 m a více. Doporučená délka: výška lyžaře -0 až -5 cm.

Allround Carver nebo Allride

Lyže s velmi širokým pásmem použitelnost. Snesou delší i kratší oblouk. Vyrábějí se jak pro začátečníky, tak pro výtečné lyžaře. Ve větších délkách se hodí i do hlubšího sněhu. Radius se pohybuje u různých výrobců od 12 až po 18 m. Doporučená délka: výška lyžaře -0 až -10 cm, slabší lyžař -15 cm.

Fun Carver nebo Extrem Carver

Tato kategorie postupným vývojem splynula s třídou Slalom Carver. Kategorie lyží určených na upravené sjezdovky, vyznačují se nápadně širokou špičkou a patou, úzké uprostřed lyže. Při jízdě po ploše je tento druh lyže neklidný a proto se na nich jezdí v krátkých uzavřených obloucích. Jste-li dobrý carver, nepotřebujete hole. Zábava zaručena. Radius od 9 do 12 m. Doporučená délka: výška lyžaře -10 až -20 cm.

CrossCarver

Lyže vhodné mimo sjezdovky nebo na špatně upravené svahy a do hlubokého sněhu. V těchto terénech si žádá zkušenějšího lyžaře. Lyže se většinou vyznačuje širším středem (72 mm a více). Výběr správné délky záleží od účelu a od zkušeností lyžaře. Radius od cca 18 do 25 m.

Obřačka

Lyže určená pouze pro závodníky nebo pro sportovní lyžaře s ambicemi závodníka. Neodpustí zaváhání. Ale pokud se to s nimi umí, je to krása, rychlost, rychlost, rychlost. Radius 22 až 23 m.

Race Carver

Lyže pro náročného zákazníka, vyznávajícího dlouhý oblouk na vyšší rychlosti. Bezkompromisní lyže, které většinou nesmíte pustit z kontroly. Na ledě jako brusle. Dá se zaměnit se sportovním Allroundem, ale je více dravější a méně univerzálnější. Doporučená délka: výška lyžaře -0 až -5 cm. Radius 16 až 18 m.

Slalom Carver (Top, Race)

Lyže pro nejnáročnějšího lyžaře, vysoké tempo, maximum jízdy na hraně, milují zmrzlé a ledové tratě. Pro opravdu dynamického lyžaře. Máš-li na to, kup to. Radius okolo 11 m. Doporučená délka: výška lyžaře -15 až -20 cm.

Slalom Performance

Lyže obdobných vlastností, ale měkčí, s menším radiusem. Nemusíš být expert na tuto lyži, aby ses fantasticky svezl, ale zkušenosti to chce. Ať už jedeš na preparované sjezdovce nebo v jarní firnovaté břečce. Mírnější tempo oblouků není nemožné. Vyber si co nejkratší délku. Radius 10 až 12 m. Doporučená délka: výška lyžaře -20 až -30 cm!

Ladyski (Women Carver)

V posledních letech ženy volají po lyžích přizpůsobených ženské postavě. Naše dámy chtějí lyže lehké, točivé a v neposlední řadě designově laděné jejich vkusu. Radius většinou okolo 13 m. Délku zvolte podle svých zkušeností - klidně kratší až o 15 cm než jste vy

Lady Sport Carver

Obdoba předchozí kategorie, avšak pro sportovně zaměřené ženy

Slope Style Ski

Lyže určené do funparku. Lákají-li Tě rampy a skoky, pak jsou to lyže pro Tebe

Skier Cross

Vysoce sportovní nářadí, které nemá přesně vyhrazené použití. Jedeš do boulí? Nevadí. Jedeš mimo sjezdovku? Nevadí! Firn? Nevadí. Rychlost - to je ono! Stále více oblíbenější kategorie. Radius 14 až 17 m

Short Ski

Oblíbené krátké lyže v délkách 100 až 140 cm. Zaujmou jak vyznavače extrémního carvingu, tak úplného začátečníka. Prima zábava pro každého. Ale chtějí upravený svah

Super Short Ski

Lyže v délkách pod 1 metr. Jsou o málo pomalejší než předchozí kategorie, zato piruetky jedna za druhou Vám budou slušet. Výborné jako druhé lyže do tašky. Funpark bude jen Váš. Vhodné i pro výuku lyžování.