Www.ski4u.cz > Rádce > Jak vybrat běžky

Jak vybrat běžky

Naše drobná rada pro výběr délky lyží,běžek vůči výšce postavy:

Běžky na klasickou techniku - volíme lyže až o 20 cm vyšší, než je lyžař. Dáváme vždy pozor i na tvrdost lyže, která by měla odpovídat hmotnosti lyžaře. Pokud zvolíme lyže příliš tvrdé, budeme mít problém je "prošlápnout" a budou prokluzovat, v případě příliš měkkých lyží budou pomalejší ve skluzu. Měkčí lyže ale tolik nevadí o rekreačních lyžařů, kteří nemají tak vybroušený odraz a na měkčí lyži je pro ně odraz lehčí.
U levnějších modelů se tvrdost nerozlišuje a těžší lyžaři by měli zvolit o něco delší lyži. Dražší modely mají rozlišenu tvrdost podle váhy lyžaře a často i typ skluznice podle toho na jaký druh sněhu je určena.
Pro lyžaře s vyšší vahou jsou mnohdy vhodné tvrdší lyže kombinační, které jsou pak kratší a lépe se ovládají
Běžky na bruslení (skating) - jsou výrazně tvrdší než běžky klasické. Mají menší prohnutí .Proto na nich není vhodné klasicky jezdit a pokud to přeci jen děláte je velmi obtížné se z nich jistě odrazit. Délka bruslících běžek se volí 0-10cm delší, než výška postavy lyžaře. Tvrdost mají rozlišenu až dražší modely
Běžky combi – určené na obě techniky- volby pro ty, kteří používají oba styly a nechtějí si pořizovat dva druhy běžkových lyží. Jsou díky své tvrdosti vhodné i pro více vážící lyžaře, kteří nemusí volit tak dlouhé běžky. Délka 5-10 cm výšší než je výška lyžaře.